Tablet Realme Pad. Opinia, test, recenzja po roku użytkowania

Tablet Realme Pad testy i recenzja z opiniami

Tablet Realme Pad mam już prawie rok. Czas napisać recenzję i wydać opinię, czy warto ten tablet kupić. Dlaczego piszę o tym tablecie dopiero teraz? Jeśli jesteś na etapie rozważania zakupu nowego sprzętu elektronicznego, to prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie recenzje będą dla Ciebie najważniejsze. Często zainteresowani decydują się na przeglądanie recenzji pisanych przez autora, który dopiero co odpakował sprzęt po zakupie, jednak prawdziwe opinie o sprzęcie pojawiają się dopiero po dłuższym użytkowaniu.

Tablet Realme Pad opinie i testy po roku użytkowania

Oczywiście, recenzje napisane od razu po zakupie są ważne, ponieważ pokazują pierwsze wrażenia klientów i ujawniają ewentualne problemy z dostawą lub pakowaniem. Jednak najważniejsze jest to, jak sprzęt sprawdza się w dłuższej perspektywie. Często po kilku miesiącach użytkowania pojawiają się problemy, których nie było widać od razu po zakupie.

Dlatego też, jeśli chcesz mieć pełny obraz tego, jak dany sprzęt sprawdza się w codziennym użytkowaniu, najlepsze recenzje będą po roku używania. Osoby, które już dłużej używają danego sprzętu, są w stanie udzielić bardziej wiarygodnych opinii, dotyczących jego trwałości, wydajności i funkcjonalności.

Warto więc poczekać z zakupem i przeczytać recenzje po roku użytkowania, aby mieć pewność, że dokonujesz najlepszego wyboru dla siebie.

Recenzja tabletu Realme Pad rok po zakupie. Opinie i testy

Minął prawie rok od premiery tabletu Realme Pad. Tyle samo minęło czasu od mojego zakupu tego urządzenia. Po takim czasie użytkowania mam już odpowiednio wyrobioną opinię i spostrzeżenia. Czy po roku używania zauważyłem pewne zmiany? Czy nadal działa prawidłowo? Wielomiesięczne testy tego tabletu pozwoliły mi wnikliwie ocenić jakość i napisać obiektywną recenzję.

Spis treści

Ekran  niczym się nie wyróżnia

Ponad dziesięciocalowy ekran WUXGA+ o rozdzielczości 2000 na 1200 pikseli spełnia swoje podstawowe zadania, ale na pewno nie jest to wypasiony AMOLED. Takie rzeczy znajdziesz raczej w Samsungach. Osoby, które już przyzwyczaiły się do AMOLEDów, zawsze będą narzekać na zwykły ekran twierdząc, że czarny kolor za bardzo świeci. W tym modelu też czerń świeci, więc korzystanie z trybu ciemnego nie będzie w pełni komfortowe dla oczu.

A propos oczu, należy się ukłon za tryb redukcji koloru niebieskiego wieczorami oraz czarno-biały tryb czytania. Co prawda e-booki czytam na czytniku, ale gdybym kiedyś musiał książki czytać na tablecie, monochromatyczny tryb czytania byłby moim zbawieniem. Dobrze wiedzieć, że takie coś w tym tablecie można włączyć.

Po kilkunastu miesiącach ekran działa tak, jak by był nowy. Nie ma prześwietlonych punktów po bokach, trzyma stabilnie parametry tak, jak miał od nowości. Nawet zarysowań nie ma od codziennego użytkowania.

Ekran tabletu Realme Pad

Ekran po roku używania nie posiada ubytków jakościowych.

4 wbudowane głośniki w systemie Dolby Atmos

Dwa głośniki w smartfonie, laptopie czy tablecie to standard. Rzadko się zdarza, żeby do tego typu urządzeń producent wstawiał aż cztery głośniki, jak to ma miejsce w Realme Pad. Po co tyle do zwykłego tabletu? Tego nie wiem, ale wiem, że słuchanie muzyki w takiej konfiguracji to przyjemne doświadczenie. Czuć tę przestrzeń, a instrumenty nie nachodzą na siebie. Tym samym nie ma tu tłumienia kolidujących ze sobą dźwięków.

Tablety z wbudowanymi 4 głośnikami oferują wiele korzyści dla użytkowników. Przede wszystkim, pozwalają one na odtwarzanie dźwięku o wysokiej jakości, dzięki czemu filmy, gry czy muzyka są jeszcze bardziej immersyjne.

Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że 4 głośniki rozmieszczone są w różnych punktach tabletu, co pozwala na rozprowadzanie dźwięku w całym pomieszczeniu. Można się cieszyć dźwiękiem równomiernie rozłożonym na całej przestrzeni.

Tablety z 4 głośnikami są również idealne do użytku podczas spotkań, ponieważ pozwalają na odtwarzanie muzyki dla większej liczby osób bez konieczności podłączania dodatkowego sprzętu. A przyznać muszę, że głośniki w Realme Pad są naprawdę głośnie i o dziwo wyraźne. Choć wiadomo, że na huczną imprezę raczej nadawać się nie mogą.

Tablety czterogłośnikowe są często wyposażone w specjalnie zaprojektowane układy dźwięku, takie jak Dolby Atmos, które pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszej jakości dźwięku przy odtwarzaniu filmów czy muzyki. Tak jest i tutaj. Różnica w jakości odsłuchu jest bardzo wyczuwalna i cieszę się, że można taki tablet potraktować jako optymalny odtwarzacz na biurku podczas leniuchowania.

Aby w pełni docenić zaletę 4 głośników i Dolby Atmos w tablecie, warto posłuchać albumu “Oxymore”, wydanego przez Jean Michel Jarre. Przyjemne doznanie.

Dwa wbudowane mikrofony

Ciekawym pomysłem w Realme Pad jest zastosowanie dwóch mikrofonów. Mikrofony te pracują w tandemie, wykorzystując technologię tłumienia szumów, aby usunąć niepożądane dźwięki z otoczenia, takie jak hałas z ruchu ulicznego czy rozmowy osób w pobliżu. Dzięki temu głos jest czystszy i bardziej zrozumiały, co jest szczególnie ważne podczas rozmów telefonicznych czy nagrywania filmów. Przy najbliższej okazji sprawdzę, czy dobrze też się tłumią zabawy sąsiada z wiertarką 🙂

Dwa mikrofony w tablecie pozwalają na lepszą rejestrację dźwięku stereo. Mikrofony te są rozmieszczone w różnych punktach urządzenia, co pozwala na rejestrowanie dźwięku z różnych perspektyw. To przekłada się na bardziej naturalny i przestrzenny dźwięk. Jest to szczególnie ważne podczas nagrywania filmów czy rozmów. Fakt, że nie muszę słów powtarzać do mikrofonu dwa razy, o czymś świadczy. Dobra komunikacja na callu sprzyja lepszej pracy. Taki mikrofon to ja szanuję.

Bateria, która trzyma naprawdę długo

Czy bateria o pojemności 7100 mAh to dużo? Wydaje mi się, że tak, mając porównanie z baterią 4500 mAh w moim smartfonie Samsung Galaxy A71. Wiadomo, że z tabletu korzysta się rzadziej, niż ze smartfona. Tablet ma też mniej zainstalowanych aplikacji (no, chyba że w tramwaju kasujesz bilety elektroniczne tabletem). Wystarczy, że łączność działa tylko na WiFi (łączność z telekomami przez SIM sporo pobiera energii), a z komunikatora korzystasz głównie na smartfonie – jest wiele powodów, aby powiedzieć, że tablet jest mniej energożerny, a bateria 7100 mAh może wytrzymać naprawdę długo. Po prawie roku użytkowania nie zauważyłem spadku pojemności akumulatora, więc w kwestii zasilania jestem bardziej niż zadowolony.

Ładowarka tabletu 18 W

W zestawie dołączona jest szybka ładowarka 18 W.

Po roku od premiery system wciąż jest aktualizowany

Jedną z moich największych obaw przy wyborze tabletu była wielka niewiadoma w kwestii aktualizacji systemu. Marka Realme była mi mało znana (mój tablet jest pierwszym tabletem w portfolio Realme) i nie miałem powodów do zaufania w kwestii bezpieczeństwa urządzenia oraz aktualizowania na bieżąco systemu. Na tę chwilę moje obawy okazują się niesłuszne.

Właśnie teraz, w dniu, kiedy piszę ten akapit (dokładnie 24 stycznia 2023) mam na biurku tablet i się aktualizuje do najnowszej wersji. Zdaję sobie sprawę, że harmonogram aktualizacji wiecznie trwać nie będzie, a firma Realme nie ma tak dużych budżetów, jak np. Samsung, by móc sobie pozwolić na wieloletnie aktualizacje. Póki jest tak, jak jest teraz, jestem spokojny. A co później? Tego nikt nie wie.

Gniazdo słuchawek ulokowane w dobrym miejscu

Tablet można trzymać zarówno w pionie, jak i poziomie. Jak więc ustawić właściwe miejsce na port słuchawkowy, aby korzystało się z niego komfortowo bez względu na to, jak trzymamy tablet? Realme Pad gniazdo słuchawkowe posiada w rogu obudowy. To najlepsze z możliwych miejsc, dzięki któremu korzystanie ze słuchawek jest wygodne w każdej pozycji.

Cieszę się, że w tablecie jest gniazdo słuchawkowe. Coraz więcej producentów rezygnuje z tego portu, wymuszając korzystanie ze słuchawek bluetooth. Ja preferuję słuchawki kablowe, więc obecność portu minijack spełnia moje oczekiwania. Ciężko mi sobie wyobrazić urządzenie bez portu na słuchawki. Nie sposób zliczyć, ile razy mi się ten port przydał.

Gniazdo na słuchawki w tablecie Realme Pad

Gniazdo słuchawkowe w górnym rogu obudowy pozwala na słuchanie w ułożeniu poziomym i w pionie.

Łączność albo przez WiFi, albo na kartę SIM

Jest wersja tabletu z Wi-Fi lub na kartę SIM. Szkoda, że nie można tych obu cech połączyć ze sobą w jednym urządzeniu. Ja, jako że 100% czasu spędzam w domu, wybrałem wersję z WiFi. Połączenie trzyma dobrze. Ani razu nie zerwało mi z niewyjaśnionych przyczyn. Nie gubi zasięgu z powodu niewłaściwego trzymania w dłoni. Jest OK. A kiedy jestem na zewnątrz, jako router może mi posłużyć smartfon, więc bez SIM w tablecie da się żyć.

Solidna konstrukcja

Muszę z całą pewnością powiedzieć, że tablet Realme Pad jest bardzo dobrze zaprojektowany. Aluminiowa obudowa potrafi wytrzymać nawet drobne upadki bez żadnego szwanku. Wiele razy woziłem ten tablet w plecaku wypakowanym po brzegi. Był narażony na zgniecenia, wygięcia i inne ekstremalne jak na tablet warunki. Wytrzymał ze mną te ciężkie momenty dzięki twardej obudowie. Nie jest to jakiś pancerny sprzęt, ale jak widać, nie trzeba obchodzić się z nim jak z jajkiem. Co nie oznacza, że sprzętu elektronicznego nie należy szanować 😉

Tablet Realme Pad obudowa

Solidna, aluminiowa obudowa. Jest twarda, nie pozostawia śladów palców i jest wytrzymała na ściskanie i wyginanie.

Do jakich zastosowań kupiłem ten tablet?

Pracuję zdalnie na home office. Często mam wideokonferencje w pracy. Męczyły mnie internetowe kamerki przypinane do PC. Albo obraz pozostawiał wiele do życzenia, albo ni stąd, ni zowąd znikał głos. W końcu sprawiłem sobie tablet do wideokonferencji. Odpalam Zooma lub Meetsa i wszystko działa. Nie muszę specjalnie kupować laptopa, aby móc korzystać z wbudowanej kamerki. Tablet do takich celów w zupełności wystarcza.

Tablet służy mi też jako radioodbiornik. Od kiedy umarła Trójka Polskiego Radia, przerzuciłem się na radio internetowe. Słuchanie muzyki i radia na czterogłośnikowym tablecie z Dolby Atmos to czysta przyjemność. Stacja Soma FM Space Station słuchana z Realme Pad brzmi przepięknie.

Kolejny powód wyboru tabletu to 10,4-calowy ekran. Męczy mnie pisanie na małym 6,7-calowym ekranie smartfona i ciągła używanie backspace, żeby poprawić zdanie z powodu zbyt małych liter w klawiaturze smartfona. Odpisywanie na maila, aktywność na Instagramie, stronach www, czy chociażby pisanie notatek do kolejnego wpisu na bloga.


Tablet Realme Pad opinie – czy warto kupić?

Jeśli realnie masz potrzebę korzystania z tabletu i zastanawiasz się jaki tablet wybrać nie posiadając wielkiego budżetu, Realme Pad wydaje się rozsądnym wyborem. Z tak zadowalającą jakość w tej cenie trudno znaleźć coś równie dobrego. Ja osobiście jestem zadowolony z tego urządzenia i mimo upływu czasu, wciąż sprawuje się doskonale.


E-booki

Komentarzy: 8

  1. Wojtek

    Witam , jaką masz wersję po aktualizacji?
    Pada mam od 3miesiecy i jest naprawdę fajny. Kupiony dla 7latki jako pierwsze tego typu urządzenie do zabawy i nauki. Rajdzie działa kidspace łatwo można wszystko ustawić , podzielić na kategorie wiekowe. Family link działa super, mój realme GT neo 2 5g w pełni „inwigiluje” tablet 😀
    Pad 6gb ram 128gb ROM daje radę. Polecam

  2. Marcin Kamiński (autor wpisu)

    Moja najnowsza wersja Andka 11 jest z 1 lutego, a numer kompilacji to RMP2103_11_A.11

  3. Krzysztof

    Dzień dobry, a jak działa GPS? Czy antena dobrze odbiera i nie gubi sygnału? Odbiera dobrze wewnątrz budynków? Rozważam zakup Realme Pad na potrzeby nawigacji morskiej i jakośc anteny GPS jest dla mnie kluczowa.

  4. Marcin Kamiński (autor wpisu)

    Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Tabletu używam tylko w domu, a tym bardziej nie korzystam w nim z GPSu. Ale zawsze można go zwrócić w ciągu 14 dni, jeśli okaże się, że tablet nie spełnił oczekiwań na morzu.

  5. Kinga

    Witam, czy tablet nada się dla studenta i wytrzymuje 5lat nauki na nim?

  6. Marcin Kamiński (autor wpisu)

    Czy 5 lat, to ciężko powiedzieć. Ten model tabletu ma mniej, niż 2 lata od premiery, ale wszystko działa sprawnie i do dziś wygląda jak nowy.

  7. Zdzisław

    Mam tablet realme pad 10.4 z WiFi i LTE. Zauważyłem, że gdy trzymam go w etui z klapką często internet sam działa (przestawia stronę, zbliża lub oddała stronę), gdy zmieniłem etui na tzw plecki zdarza się to sporadycznie. Częściej gdy korzystam LTE. Macie jakąś radę.

  8. Marcin Kamiński (autor wpisu)

    Ewidentnie wygląda to na wadę materiałową etui, którego materiał zbyt mocno imituje ludzką skórę.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 908

Szukałeś mnie na Instagramie?