Postanowiłem podjąć wyzwanie i odstawić alkohol na miesiąc. Było to dla mnie spore wyrzeczenie, ponieważ lubię wypić dobre piwo kraftowe (sikacze typu Warka lub “tyskie” omijałem z daleka nawet gdy nie brałem eksperymentu z abstynencją). Po miesiącu abstynencji zauważyłem wiele korzyści z podjętej decyzji.
30 dni bez alkoholu. Efekty
Przede wszystkim, moje samopoczucie uległo poprawie. Nie miałem już rano poczucia osłabienia. Zacząłem lepiej spać i budzić się wypoczęty. Zauważyłem, że moje finanse uległy poprawie, ponieważ nie wydawałem pieniędzy na alkohol. Teraz kiedy już zakończyłem mój eksperyment, zdecydowałem, że będę kontynuował zdrowy styl życia i będę pamiętał o umiarkowaniu w piciu alkoholu. Dobre piwo nadal będzie dla mnie przyjemnością, ale wiem, że z umiarem i od czasu do czasu. Miesięczna abstynencja przyniosła mi wiele korzyści i jestem pewien, że do tego eksperymentu wrócę w przyszłości.
Co mnie skłoniło do eksperymentu z odstawieniem alkoholu na miesiąc? Miesiąc temu zdiagnozowano u mnie rwę barkową. Okropny ból nawet przy wykonywaniu drobnych ruchów szyją i ręką. Musiałem podjąć się leczenia i rehabilitacji. Starania o powrót do zdrowia nie miałyby sensu, gdyby w tym czasie towarzyszył mi alkohol, który negatywnie wchodziłby w interakcje z silnymi lekami. Może to dziwnie zabrzmi, ale cieszę się, że spotkała mnie ta dolegliwość, ponieważ dzięki niej zmotywowałem się (a raczej nie miałem innego wyjścia) do eksperymentu z odstawieniem alkoholu.
Jakie są zalety odstawienia alkoholu na miesiąc?
Spis treści
Zaleta 1: Poprawa zdrowia fizycznego
Kiedy przestajesz pić, Twoje ciało zaczyna się regenerować. Alkohol wpływa negatywnie na wiele narządów, w tym na wątrobę, mózg i serce. Rezygnacja z alkoholu wzmacnia te narządy i zmniejsza ryzyko wystąpienia związanych z nimi chorób. Wiele osób, które przestały pić, zauważa poprawę ogólnego samopoczucia i poziomu energii. 30 dni to wystarczający czas, aby organizm wrócił do stanu sprzed ostatniej porcji piwa.
Zaleta 2: Poprawa jakości snu
Alkohol negatywnie wpływa na jakość snu. Chociaż początkowo pomaga zasnąć, prowadzi do zaburzeń snu i sprawia, że sen jest mniej regenerujący. W efekcie, po spożyciu alkoholu, pojawia się poranne zmęczenie i apatia, a także problemy z koncentracją i funkcjonowaniem w ciągu dnia.
Spożywanie alkoholu prowadzi również do chrapania, bezdechu sennego i innych zaburzeń oddechowych, co wpływa na jakość snu i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego. Nic tak nie irytuje, jak słuchanie chrapania drugiej osoby w nocy.
Po odstawieniu alkoholu wiele osób zauważa poprawę jakości snu. Jest to wynik normalizacji rytmu i regeneracji organizmu podczas snu. Poprawa jakości snu wpływa również na ogólne samopoczucie, koncentrację i funkcjonowanie w ciągu dnia.
Dlatego, aby poprawić jakość snu, warto zwrócić uwagę na nawyki związane z piciem alkoholu i ewentualnie ograniczyć jego spożycie w celu poprawy jakości wypoczynku i ogólnego zdrowia.
Zaleta 3: Poprawa wyglądu
Alkohol negatywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Spożywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia organizmu, co skutkuje utratą nawilżenia skóry i włosów oraz osłabieniem paznokci.
Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie wpływa na elastyczność skóry, co prowadzi do przedwczesnego pojawienia się zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry. Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaczerwienienia skóry i pojawienia się pajączków na twarzy. Chyba każdy zna powiedzenie “mieć czerwony ryj jak pijak” albo “mieć czerwony nos jak renifer Rudolf”
Picie alkoholu wpływa również na wygląd włosów, powodując utratę ich naturalnego blasku i elastyczności. Uprzedzając pytania: NIE, nie dlatego strzygę się na krótko! 😀
Ponadto alkohol prowadzi do osłabienia paznokci, przez co stają się one bardziej łamliwe i podatne na uszkodzenia. Po odstawieniu alkoholu wiele osób zauważa, że włosy, skóra i paznokcie odzyskują dawny blask oraz jędrność. Kluczowa okazuje się wtedy dieta bogata w składniki odżywcze, zwłaszcza w białko, witaminy i minerały, które dodatkowo wspierają regenerację oraz poprawiają wygląd.
Dlatego osoby, którym zależy na zadbanym wyglądzie zewnętrznym, powinny zwrócić uwagę na ilość spożywanego alkoholu, a najlepiej całkowicie z niego zrezygnować, by szybciej osiągnąć widoczne efekty.
Ale jeśli od urodzenia jesteś brzydki, to raczej niewiele ci to pomoże! 😛
Zaleta 4: Poprawa zdrowia psychicznego
Spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne.
Osoby pijące alkohol w nadmiarze często odczuwają objawy depresji oraz niepokoju. Chociaż alkohol na krótko przynosi ulgę w stresie lub lęku, w dłuższej perspektywie powoduje pogorszenie zdrowia psychicznego.
Wiele osób nadużywających alkoholu zauważa u siebie stany depresyjne lub zwiększony poziom stresu. Jednak rezygnacja z alkoholu nawet na miesiąc znacząco poprawia ogólne samopoczucie, zmniejsza napięcie oraz poprawia kondycję psychiczną i fizyczną.
Jeśli zmagasz się z objawami depresji lub lęku, koniecznie przyjrzyj się swoim nawykom dotyczącym alkoholu. Warto rozważyć ograniczenie spożywania alkoholu lub całkowite jego odstawienie, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy lekarza lub specjalisty.
Twoja psychika na pewno Ci za to podziękuje!
Wyświetl ten post na Instagramie
Zaleta 5: Poprawa życia seksualnego
Alkohol negatywnie wpływa na zdrowie seksualne. Jego spożywanie prowadzi do obniżenia poziomu libido oraz zmniejszenia odczuwania intymności i bliskości między partnerami. Po odstawieniu alkoholu wiele osób zauważa poprawę swojego życia seksualnego, większą satysfakcję z intymności oraz pogłębienie więzi z partnerem.
Dzięki abstynencji łatwiej podejmować świadome decyzje, które sprzyjają budowaniu zdrowych, pełnych zrozumienia relacji. Dla nowych lub świeżych związków rezygnacja z alkoholu to szansa na lepsze poznanie partnera, co przekłada się na trwałe i satysfakcjonujące korzyści w przyszłości.
Zaleta 6: Poprawa finansów
Spożywanie alkoholu zdecydowanie nie sprzyja oszczędnościom, zwłaszcza jeśli cenisz sobie jakość i wybierasz droższe, kraftowe piwa zamiast najtańszych sklepowych alternatyw. Rezygnacja z alkoholu przynosi zauważalne oszczędności, szczególnie w dłuższej perspektywie.
Jako miłośnik dobrych piw kraftowych typu IPA, porter czy imperial stout doskonale wiem, ile pieniędzy pochłania to hobby. Dobre piwo rzemieślnicze, które szczególnie lubię, kosztuje od kilkunastu do nawet 35 złotych za butelkę. Zakładając, że w ciągu miesiąca średnio przez 25 dni sięgałem po dobre piwo, łatwo obliczyć, jak dużą część mojego budżetu pochłaniały te przyjemności. Odstawienie alkoholu na miesiąc pozwoliło mi zauważalnie zaoszczędzić, co znacząco odczułem w domowym budżecie.
Teraz już wiem, że czas bez alkoholu przynosi realne korzyści finansowe, które mogę wykorzystać na inne przyjemności czy pasje.
Zaleta 7: Poprawa relacji z przyjaciółmi
Alkohol negatywnie wpływa na relacje z rodziną i przyjaciółmi. Nadużywanie alkoholu często prowadzi do kłótni, konfliktów oraz napięć w kontaktach z bliskimi. Odstawienie alkoholu na jakiś czas pozwala zauważalnie poprawić te relacje i zbudować głębsze więzi z otoczeniem. Ja co prawda mam dobre relacje z najbliższymi, ale zauważyłem, że gdy już jestem po dwóch przysłowiowych ipach, zaczynam być przesadnie szczery. Nie każdy ze znajomych jest przygotowany na taką szczerość, co z kolei budzi czasami pewne niedopowiedzenia.
Zaleta 8: Poprawa jakości pracy i produktywności
Alkohol ma negatywny wpływ na nasze życie zawodowe. Nadmierne picie często prowadzi do problemów w pracy, takich jak niedotrzymywanie terminów, trudności ze skupieniem czy spadek motywacji. Sam zauważyłem, że sięgając wieczorem po piwo, rezygnowałem z realizacji ważnych lub ciekawych zleceń. W rezultacie traciłem szanse na dodatkowe zarobki, a nawet prowadzenie bloga stawało się mniej efektywne. Abstynencja przez pewien czas pomogła mi wrócić do pełnej produktywności i na nowo wykorzystać swój potencjał zawodowy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zaleta 9: Poprawa zdolności podejmowania decyzji
Alkohol utrudnia podejmowanie racjonalnych decyzji, co często prowadzi do błędnych wyborów życiowych – od tych dotyczących zdrowia, przez finanse, aż po relacje osobiste i zawodowe. Rezygnacja z alkoholu sprzyja świadomemu podejmowaniu trafnych decyzji, które procentują lepszym życiem w dłuższej perspektywie.
Są sytuacje, które wymagają podjęcia decyzji na trzeźwo. Istnieją złote zasady, których nie powinno się robić po alkoholu. Na przykład pisanie do swojej byłej partnerki 🙂 No, chyba że macie ochotę na seks po latach rozłąki i oboje chcecie tego samego 🙂
Abstynencja ma wiele zalet. Czy warto odstawić alkohol na miesiąc?
Czy warto odstawić alkohol na miesiąc w ramach eksperymentu? Zastanówmy się… Czy chcesz poczuć się jak Superman z energią większą niż króliczek Duracell? Marzysz o skórze, która świeci jaśniej niż supernowa? Chcesz, by twoja wątroba działała sprawniej niż statek kosmiczny unikający asteroid? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi „tak”, eksperyment z odstawieniem alkoholu na miesiąc będzie dla ciebie strzałem w dziesiątkę! Po tym czasie, gdy poczujesz przypływ nieśmiertelności, zawsze możesz wrócić do alkoholu, jednak już ze zdrowym, świadomym podejściem. Korzyści z miesiąca abstynencji zauważysz natychmiast!


Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.
Ostatnio nawet nie liczyłem, ile zamówiłem piw. Tak miło siedziało się ze znajomymi, że machnąłem na to ręką.
Mam nadzieję, że bezpiecznie potem wróciłeś do domu.
Mieć fazę to przyjemność. Czym zastępujesz alkohol? THC?
Cześć, ja jestem trzeźwy od roku czasu a wszystko za sprawą nie docenione dolegliwości jaką jest dna moczanowa. Myślę że ktoś kto się z nią spotkał wie o czym teraz piszę. Bez alkoholu można żyć i doceniam same plusy. Naprawdę da się na imprezie nie wypić i można się dobrze bawić. Pozdrawiam.