Odwiedziłem Muzeum Ford Mobil w Będzinie. To miejsce, które każdy pasjonat motoryzacji powinien odwiedzić. Mimo iż moje zamiłowanie do zrównoważonego transportu oraz stosunek do samochodów spalinowych jest, jaki jest, i tak dałem się skusić na odwiedziny tego muzeum. Ciągnęła mnie tam przede wszystkim chęć poznania pewnej historii, która ma już ponad sto lat. Na końcu wpisu znajduje się niespodzianka dla ciebie: kilkadziesiąt zdjęć w galerii z wizyty w tym muzeum – aby cię zachęcić do zobaczenia tej pięknej kolekcji na żywo.
Znajdujące się w Będzinie przy ulicy Krakowskiej 110 muzeum to prawdziwa perła wśród polskich atrakcji turystycznych. Nie tylko dla miłośników samochodów, ale także dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak motoryzacja wpłynęła na naszą historię, kulturę i sposób przemieszczania się.
To niesamowite zobaczyć, jak wyglądały pierwsze samochody na świecie. To miłe uczucie widzieć na własne oczy coś, co zrewolucjonizowało przemysł i transport na tak ogromną skalę.
Historia będzińskiego muzeum
Wszystko zaczęło się od modelu Forda T z 1925 roku. Właściciele firmy Bat Profi, Robert Hendzel i Agata Hendzel, są pasjonatami motoryzacji i postanowili w Będzinie stworzyć wyjątkowe miejsce, gdzie można podziwiać różne odsłony Forda T oraz inne marki samochodów. Historia muzeum jest równie fascynująca jak eksponaty, które prezentuje.
Muzeum ma na celu zachowanie i prezentację historycznych pojazdów, które odgrywały kluczową rolę w rozwoju motoryzacji. Jest to miejsce, gdzie historia ożywa, a odwiedzający mogą zrozumieć, jak motoryzacja wpłynęła na nasze życie.
Duża dawka wiedzy o historii Forda
Podczas wizyty w muzeum, odwiedzający mają okazję spotkać panią przewodnik, której wiedza na temat historii Forda imponuje. Jej pasja i zaangażowanie w przekazywanie wiedzy są zaraźliwe, a odpowiedzi na każde zadane pytanie sprawiają, że odwiedzający stają się jeszcze bardziej głodni wiedzy, którą im przekazuje.
Cena samochodu jak na tamte czasy była imponująco niska. Niecałe 500 dolarów za nowy samochód było równowartością trzykrotności miesięcznej pensji. Współcześnie, kiedy ceny samochodów wynoszą średnio 120 tysięcy złotych, przy przykładowym zarobku 5000 zł miesięcznie, na samochód trzeba zbierać 24 miesiące. Jak widać, w ciągu ostatniego dziesięciolecia zrobiło się naprawdę drogo. Może właśnie dzięki tak przystępnej cenie samochody sto lat temu znalazły tylu pierwszych użytkowników. Gdyby nie tak dobra cena, nie bylibyśmy świadkami rozwoju motoryzacji i pewnie do dziś jeździlibyśmy konno, ewentualnie pociągami. Choć ja i tak wolę rower 🙂
Kolekcja samochodów na wystawie
Fordy T były samochodami dostępnymi dla wszystkich, co przyczyniło się do rozwoju przemysłu transportowego i ruchu turystycznego. W muzeum można zobaczyć różne odsłony forda T, które mogły być dowolnie zabudowane i wyposażone. To były samochody, które zastąpiły dorożki i były używane jako wóz strażacki, wojskowy, turystyczny, sportowy, dostawczy, a nawet wyścigowy.
Cała wystawa liczy łącznie kilkadziesiąt zabytkowych samochodów, prawie wszystkie są marki Ford poza drobnymi wyjątkami – perełkami w dziedzinie motoryzacji. Co to za perełki? Zasieję tu nutę ciekawości i nie zdradzę tej tajemnicy. Lepiej, jak zobaczysz na własne oczy.
Kolekcję uzupełnia również replika pierwszego pojazdu Forda A Runabout z 1903 roku (to ten czerwony na zdjęciach na końcu wpisu) oraz inne marki samochodów. Muzeum prezentuje także stroje z tamtej epoki i ogromne zdjęcia wywieszone na ścianie. Każdy pojazd ma swoją unikalną historię i znaczenie, a odwiedzający mogą zobaczyć, jak motoryzacja ewoluowała przez lata.
Wrażenia z wizyty w Muzeum Forda
Samochody z muzeum są regularnie naprawiane i przechodzą przeglądy, aby można było nimi jeździć. Kierowanie Fordem T nie jest proste ze względu na inny niż współczesny mechanizm prowadzenia. Kolekcjonowanie samochodów to inwestycja, ponieważ ich wartość stale rośnie i można z nich wciąż korzystać na publicznych drogach jako pojazdy zabytkowe z żółtymi tablicami rejestracyjnymi.
Na mnie wystawa starych pojazdów zrobiła wrażenie większe, niż zakładałem. Można więc uznać, że to, co spotkałem w środku muzeum, przerosło moje oczekiwania. Zobaczyć zabytkowy samochód to frajda. Zobaczyć ich kilkadziesiąt w otoczeniu wspaniale przygotowanej oprawy – to frajda do sześcianu.
To nie pierwsze muzeum ze starymi samochodami, które odwiedzałem. Ale co innego oglądać stare Syrenki, Polonezy i Żuki, a co innego coś, co było pierwsze w historii motoryzacji.
Przy samym wejściu do muzeum wita nas stara muzyka prezentująca tamte czasy. Czuć było również ten specyficzny zapach starej benzyny i smarów. Tak właśnie pachnie historia, która ma już 100 lat.
Muzeum Forda Będzin – jak dojechać?
Muzeum w Będzinie można zwiedzać tylko w czwartki. Czynne jest w godzinach od 16:00 do 19:00. Szczerze powiedziawszy, to wybór czasu na zwiedzanie jest niewielki, dlatego lepiej sobie zaplanować wizytę na konkretny dzień i o tym pamiętać.
Niedaleko są przystanki autobusowe “Warpie Krakowska” oraz “Będzin Gospodarcza Brama Śląska”. Swoją drogą to mylenie Będzina ze Śląskiem jest trochę faux pas. Potem nie ma co się dziwić, kiedy niektórym się błędnie wydaje, że Będzin to Śląsk a nie Zagłębie.
Ja do muzeum przyjechałem rowerem i odrobinę się rozczarowałem, kiedy chciałem zaparkować rower. Moja przyjacielska rada dla właścicieli muzeum: postawienie tam kilku stojaków na rowery może nie będzie zbyt dużym wydatkiem. Może natomiast przyciągnąć więcej takich rowerzystów jak ja. Jeśli chodzi o mnie – to i tak jeszcze raz zawitam do tego muzeum. Może nawet ściągnę kilku znajomych, którym chcę pokazać to, co na mnie zrobiło dużo wrażenie. Bo naprawdę warto wydać te 20 złotych na tak dobrze przygotowaną naukę historii.
Zdjęcia z Muzeum Ford Mobil – Będzin
FAQ. Pytania na temat Muzeum Forda w Będzinie
Czym jest Muzeum Forda w Będzinie?
Muzeum Forda w Będzinie to miejsce, gdzie można podziwiać kilkadziesiąt zabytkowych samochodów marki Ford oraz inne perełki motoryzacji. Jest to atrakcja nie tylko dla miłośników samochodów, ale także dla tych, którzy chcą zrozumieć wpływ motoryzacji na historię i kulturę.
Gdzie znajduje się Muzeum Forda?
Muzeum znajduje się w Będzinie przy ulicy Krakowskiej 110.
W jakich godzinach można zwiedzać Muzeum?
Muzeum można zwiedzać tylko w czwartki, w godzinach od 16:00 do 19:00.
Czy w Muzeum można zobaczyć tylko samochody marki Ford?
Choć głównym tematem są samochody Forda, w muzeum można również zobaczyć inne marki samochodów oraz repliki pojazdów z różnych epok.
Czy samochody w Muzeum są sprawne?
Tak, samochody są regularnie naprawiane i przechodzą przeglądy, aby można było nimi jeździć.
Czy w Muzeum jest dostępny przewodnik?
Tak, podczas wizyty w muzeum odwiedzający mają okazję spotkać panią przewodnik, która z pasją opowiada o historii Forda i motoryzacji.
Czy można robić zdjęcia w Muzeum?
Tak, odwiedzający mogą robić zdjęcia i cieszyć się unikalnymi eksponatami.
Czy Muzeum jest odpowiednie dla dzieci?
Muzeum jest interesującym miejscem dla osób w różnym wieku, w tym dla dzieci, które mogą nauczyć się więcej o historii motoryzacji.
@marcinkaminski_pl 🚗🏁 Muzeum zabytkowych Fordów w Będzinie. Jest co oglądać. Zobacz moją recenzję i 40 zdjęć z tej wystawy na https://marcinkaminski.pl/muzeum-forda-bedzin/ —- #muzeum #ford #bedzin #zwiedzanie ♬ dźwięk oryginalny – kamykkamishi
Spis części cyklu "Co zwiedzić" - mikropodróże
- Ogród Świateł w Chorzowie
- Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej
- Skansen kolejowy w Pyskowicach
- Bunkier Szatana w Rudzie Śląskiej
- Alternatywne ranczo w Siemianowicach
- Trójkąt Trzech Cesarzy w Sosnowcu i Mysłowicach
- Palmiarnia w Gliwicach
- Kolejkowo w Gliwicach
- Ruiny zamku w Olsztynie
- Rybołówka Fish Park w Mikołowie
- Rezerwat przyrody Żabie Doły
- Ogrody Kapias Goczałkowice
- Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
- Muzeum Forda w Będzinie
- Alpakarnia Alpakacafe w Poczesnej
- Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
- Egzotarium w Sosnowcu
- Zamek w Bydlinie
- Zamek Pieskowa Skała
- Park Gródek w Jaworznie
- Folwark Kamyk
- Stary amfiteatr. Góra Świętej Anny
- Zamek Tenczyn
- Jezioro Olkuskie
- Gród Birów. Jura Krakowsko-Częstochowska
Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.
To jest całoroczna wystawa, czy tylko na wakacje?
Jak nie ma mojej Fiesty to nie jadę 😛