Trójkąt Trzech Cesarzy. Tutaj graniczyły 3 państwa w czasie zaboru. Co zwiedzić #6

Trójkąt Trzech Cesarzy w Sosnowcu

Dawno temu, za czasów trzeciego rozbioru Polski, czyli w latach 1846-1915 w tym miejscu znajdowała się granica dzieląca 3 zaborcze państwa: Prusy, Austrię i Rosję.

Obecnie miejsce to jest atrakcją turystyczną w Sosnowcu przy granicy z Mysłowicami. Na samym skraju terenu łączą się ze sobą dwie rzeki: Czarna i Biała Przemsza, a zaraz za przygranicznym połączeniu rzek stoi stary most kolejowy, który aktualnie jest jedynie obiektem historycznym i nie przejeżdżają tutaj od dawna żadne pociągi.

Obelisk pamięci o dawnym podziale Europy i jej zjednoczeniu

Obelisk pamięci o dawnym podziale Europy i jej zjednoczeniu.

Warto to miejsce odwiedzić w ciągu dnia, ponieważ nie ma tam oświetlenia, a wysokie drzewa otaczające teren granicy oraz konieczność przeprawienia się przez wysokie schody po ciemku mogą stanowić trudną do pokonania przeszkodę. Jest tu bardzo cicho. Nieopodal znajdują się ogrody działkowe. Czasami gdzieś w oddali słychać pociągi towarowe, które swoje tory mają 50 metrów od zabytkowego mostu.

Po pokonaniu wysokich schodów oczom ukazuje się mała polanka z kamienną tabliczką upamiętniającą dawną granicę trzech państw. Są też ławeczki ze stolikami, miejsce do robienia ogniska a nawet wiata chroniąca przed deszczem. Z racji otaczających dwóch rzek, teren upodobały sobie owady lubiące klimat gęstych roślin przy wilgotnych brzegach. Komary potrafią dać nieźle w kość.

Wiata na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy

Wiata na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy.

Trójkąt Trzech Cesarzy – historia i symbolika

Widły dwóch rzek i trzecie połączone odnóże stanowią obszar, który dzieli teren na trzy części. Wtedy uznano, że obie Przemsze będą wyznaczać granicę. Co ciekawe, niewielu mieszkańców Sosnowca wie co symbolizuje wzór flagi ich miasta. Te 3 niebieskie linie na białym tle to właśnie symbol odnóży rzek symbolizujący granice państw. Podobny symbol znajduje się na herbie.

Obecnie miejsce to oznacza granicę Zagłębia Dąbrowskiego (po stronie Sosnowca) ze Śląskiem (Mysłowice). Prowadzi tutaj zielony Szlak Rowerowy Czarnego Morza, który nazwę wziął od torfowiska przy bagiennej puszczy Pakosznica w Sosnowcu.

Tablica Trójkąta Trzech Cesarzy

Na tej tablicy można poznać historię Trójkąta Trzech Cesarzy.

Tablica informacyjna w Sosnowcu

Tutaj niestety tablica wymaga renowacji.

Spis części cyklu "Co zwiedzić" - mikropodróże


E-booki

Komentarzy: 2

  1. Patryk Tarachoń

    Świetne miejsce na wypoczynek. Super, że spędzasz czas w taki sposób i odpoczywasz na łonie natury.

  2. Nie wiedziałam

    Mieszkam niedaleko i nawet nie wiedziałam, że takie coś jest w mojej okolicy. Wstyd mi przyznać. Tak mało wiem o swoim mieście.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

807

Szukałeś mnie na Instagramie?