Dawno temu, za czasów trzeciego rozbioru Polski, czyli w latach 1846-1915 w tym miejscu znajdowała się granica dzieląca 3 zaborcze państwa: Prusy, Austrię i Rosję.
Obecnie miejsce to jest atrakcją turystyczną w Sosnowcu przy granicy z Mysłowicami. Na samym skraju terenu łączą się ze sobą dwie rzeki: Czarna i Biała Przemsza, a zaraz za przygranicznym połączeniu rzek stoi stary most kolejowy, który aktualnie jest jedynie obiektem historycznym i nie przejeżdżają tutaj od dawna żadne pociągi.

Obelisk pamięci o dawnym podziale Europy i jej zjednoczeniu.
Warto to miejsce odwiedzić w ciągu dnia, ponieważ nie ma tam oświetlenia, a wysokie drzewa otaczające teren granicy oraz konieczność przeprawienia się przez wysokie schody po ciemku mogą stanowić trudną do pokonania przeszkodę. Jest tu bardzo cicho. Nieopodal znajdują się ogrody działkowe. Czasami gdzieś w oddali słychać pociągi towarowe, które swoje tory mają 50 metrów od zabytkowego mostu.
Po pokonaniu wysokich schodów oczom ukazuje się mała polanka z kamienną tabliczką upamiętniającą dawną granicę trzech państw. Są też ławeczki ze stolikami, miejsce do robienia ogniska a nawet wiata chroniąca przed deszczem. Z racji otaczających dwóch rzek, teren upodobały sobie owady lubiące klimat gęstych roślin przy wilgotnych brzegach. Komary potrafią dać nieźle w kość.

Wiata na terenie Trójkąta Trzech Cesarzy.
Trójkąt Trzech Cesarzy – historia i symbolika
Widły dwóch rzek i trzecie połączone odnóże stanowią obszar, który dzieli teren na trzy części. Wtedy uznano, że obie Przemsze będą wyznaczać granicę. Co ciekawe, niewielu mieszkańców Sosnowca wie co symbolizuje wzór flagi ich miasta. Te 3 niebieskie linie na białym tle to właśnie symbol odnóży rzek symbolizujący granice państw. Podobny symbol znajduje się na herbie.
Obecnie miejsce to oznacza granicę Zagłębia Dąbrowskiego (po stronie Sosnowca) ze Śląskiem (Mysłowice). Prowadzi tutaj zielony Szlak Rowerowy Czarnego Morza, który nazwę wziął od torfowiska przy bagiennej puszczy Pakosznica w Sosnowcu.

Na tej tablicy można poznać historię Trójkąta Trzech Cesarzy.

Tutaj niestety tablica wymaga renowacji.
Spis części cyklu "Co zwiedzić" - mikropodróże
- Ogród Świateł w Chorzowie
- Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej
- Skansen kolejowy w Pyskowicach
- Bunkier Szatana w Rudzie Śląskiej
- Alternatywne ranczo w Siemianowicach
- Trójkąt Trzech Cesarzy w Sosnowcu i Mysłowicach
- Palmiarnia w Gliwicach
- Kolejkowo w Gliwicach
- Ruiny zamku w Olsztynie
- Rybołówka Fish Park w Mikołowie
- Rezerwat przyrody Żabie Doły
- Ogrody Kapias Goczałkowice
- Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu
- Muzeum Forda w Będzinie
- Alpakarnia Alpakacafe w Poczesnej
- Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
- Egzotarium w Sosnowcu
- Zamek w Bydlinie
- Zamek Pieskowa Skała
- Park Gródek w Jaworznie
- Folwark Kamyk
- Stary amfiteatr. Góra Świętej Anny
- Zamek Tenczyn
- Jezioro Olkuskie
- Gród Birów. Jura Krakowsko-Częstochowska
- Kopiec Wyzwolenia - Piekary Śląskie


Pasjonat pozytywnego stylu życia. Prowadzę bloga od 2012 roku dzieląc się wiedzą i spostrzeżeniami. Ekspercko recenzuję rzeczy i miejsca warte uwagi, które zmieniają życie na lepsze. Poza blogowaniem napisałem kilka e-booków oraz publikacje w prasie drukowanej. Moje treści cytowane są przez duże media, w tym telewizja i portale.
Świetne miejsce na wypoczynek. Super, że spędzasz czas w taki sposób i odpoczywasz na łonie natury.
Mieszkam niedaleko i nawet nie wiedziałam, że takie coś jest w mojej okolicy. Wstyd mi przyznać. Tak mało wiem o swoim mieście.