Zamek w Bydlinie. Co zwiedzić #18

Zamek Bydlin

Słyszałeś o Zamku w Bydlinie? To kolejna pozycja na liście „zamków, które warto zobaczyć w Polsce”. Jedna z atrakcji wśród jurajskich krajobrazów, pełna tajemnic i historii, która porusza wyobraźnię. Może to miejsce nie jest tak spektakularne, jak Zamek w Olsztynie, ale również zasługuje na uwagę.

Dziś, gdy pierwszy raz postawiłem stopę na terenie tego miejsca, poczułem się jak podróżnik w czasie. Ruiny Zamku w Bydlinie, leżące na skalistym wzgórzu wśród zielonych lasów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, mimo swojego skromnego i niepozornego wyglądu, od razu przykuły moją uwagę. Mimo że z zamku pozostały tylko fragmenty murów i fosy, atmosfera tego miejsca jest całkiem przyjemna. Można prawie usłyszeć echo dawnych bitew i życia, które kiedyś tętniło w tych murach.

Przejdź od razu do zdjęć

Spis treści

Zamek Bydlin – historia

Historia zamku w Bydlinie sięga końca XIV wieku, kiedy to na wysokim wzgórzu wzniesiono warownię – wieżę obronną. Przez około dwieście lat pełniła swoją obronną funkcję, przechodząc z rąk do rąk około dwudziestu właścicieli. Ciekawostką jest fakt, że w XVI wieku zamek przeszedł metamorfozę – z warowni zmienił się w kościół, a potem na krótko nawet w zbór ariański, by ostatecznie powrócić do funkcji kościoła katolickiego.

Widoki na górze zamkowej

Spacerując po terenie zamku, nie sposób nie pochwalić widoków, jakie roztaczają się z jego wysokich murów. Znajdując się na Szlaku Orlich Gniazd, zamek jest dobrym punktem wycieczek pieszych i rowerowych. Choć muszę ostrzec, że wjechanie rowerem na tę stromą górę może być dla niejednego rowerzysty sporym wyzwaniem. To właśnie tutaj, na tym wysokim, skalistym wzgórzu, można poczuć ducha przeszłości i jednocześnie podziwiać piękno polskiej przyrody.

Archeologiczne bogactwo na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Odwiedzając zamek w miejscowości Bydlin, szczególnie zainteresowały mnie informacje o archeologicznych odkryciach, które miały miejsce w tym miejscu. O tym można dowiedzieć się z tablic informacyjnych znajdujących się przed wejściem pod górkę. Odnalezione fundamenty nieznanych dotąd budynków, w tym wieży bramnej, pozwoliły ostatecznie zakwalifikować ruiny jako zamek. Wydobyte denary, ceramika naczyniowa czy kafle z pieców z przedstawieniami figuralnymi i heraldycznymi to tylko niektóre z cennych znalezisk, które pozwoliły lepiej zrozumieć historię tego miejsca.

Zamek w Bydlinie – jak dojechać?

Aby dojechać do tego zamku, najlepiej wybrać się samochodem, rowerem lub motocyklem. Na autobusy raczej nie ma co liczyć. Najlepiej dojechać od wschodniej strony i zaparkować przy cmentarzu. Od cmentarza pieszo na zamek jest jakieś 300 metrów pod górkę. Zimą należy uważać, bo może tam być naprawdę ślisko. Zamek w Bydlinie jest monitorowany. Ścieżki też są dobrze oświetlone, jednak nie zalecam spacerów nocą.

Zdjęcia zamku

Zamek w Bydlinie Zamek w Bydlinie Zamek w Bydlinie Zamek w Bydlinie Zamek w Bydlinie Zamek w Bydlinie Zamek w Bydlinie Zamek w Bydlinie

Spis części cyklu "Co zwiedzić" - mikropodróże


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

329

Szukałeś mnie na Instagramie?