Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Wspomnień czar. Co zwiedzić #2

Muzeum PRL Ruda Śląska

Jestem rocznikiem 1980, więc czasy PRLu pamiętam jako mały Marcinek. Pamiętam, że w tamtych czasach ciągle czegoś brakowało. A to cukru, a to mięsa (to były czasy, w których jeszcze nie istniał wegetarianizm), benzyny do samochodów spalinowych, czy zwykłych ubrań. Nie wspomnę o przedmiotach codziennego użytku typu pralki, młynki do kawy czy nawet papier toaletowy.

Jak się żyło w czasach PRL?

Polska gospodarka w okresie komunizmu była bardzo ograniczona. Wszystkie gałęzie przemysłu były własnością państwa, z kilkoma wyjątkami, takimi jak małe gospodarstwa rodzinne i niektóre prywatne sklepy. Rząd kontrolował wszystkie ceny, aby można było nimi manipulować gospodarką.

To właśnie tamtym czasom zawdzięczamy takie kultowe państwowe produkty jak pralka Frania, rower Wigry, saturatory, radio Unitra, magnetofon Kasprzak, odkurzacze Zelmer, etc. Z motoryzacji słynęliśmy z tego, że wszędzie na ulicach jeździły polskie samochody takie jak Syrena, maluch, Fiat 125p, Polonez, a z tych większych to kultowy Żuk, Nysa, Star i Jelcz.

Luksusem w późniejszych czasach było pojawienie się gum Turbo, napojów Fanta oraz kolorowej telewizji.Polska przez większość XX wieku znajdowała się w stanie wyjątkowym. Partia komunistyczna, Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR), rządziła Polską w latach 1948-1989. Społeczeństwo było silnie kontrolowane, z ograniczonymi prawami obywatelskimi i brakiem towarów. Do jakich towarów mieli dostęp Polacy? Okazuje się, że do niewielu, a te, które były dostępne, znajdowały się w większości domów zawsze takie same. Wybór ubrań, AGD, samochodów, mebli był na tyle ograniczony, że jeśli już był, każdy miał te same produkty w swoim domu. A jak ktoś raz do roku przyniósł do domu pomarańcze, to oznaczało, że zbliża się choinka.

Muzeum PRL-u Ruda Śląska – to miejsce przywróci wspomnienia z dawnych lat PRL

Osobom, którym dane było żyć w czasach PRL, czasami wracają wspomnienia z lat osiemdziesiątych. Niejednemu łezka zakręci się w oku na myśl o tamtych trudnych, acz kultowych latach.

Jeśli chcecie przenieść się w czasie i przypomnieć sobie dawne standardy życia, a także zobaczyć na własne oczy rzeczy, które stały się symbolem epoki PRL, koniecznie odwiedźcie Muzeum PRLu w Rudzie Śląskiej.

Muzeum posiada dużą przestrzeń zwiedzania, a eksponaty mieszczą się w wielu budynkach. W każdym z nich jest inna opowieść. Pierwszy stanowi garaż z zabytkowymi samochodami. W drugim stylizowany pokój wyposażony w przedmioty, które każdy obywatel PRL pamiętać powinien. Jest też wystawa plakatów, a nawet legendarny okrągły stół. Mnie najbardziej spodobał się stary wóz strażacki i niebieska Nysa, która dawniej służyła jako radiowóz Milicji Obywatelskiej.

Budynek Muzeum PRL mieści się w dawnym PGR. To tym bardziej dodaje smaczku minionej epoki. Państwowe Gospodarstwa Rolne – kto je pamięta? Na placu pomiędzy budynkami z megafonu wybrzmiewa muzyka sprzed kilkudziesięciu lat, aby poczuć jeszcze bardziej ducha tego miejsca.

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej to miejsce wyjątkowe, które na pewno warto zwiedzić. To także dobra okazja do nadrobienia lekcji historii. Będąc wewnątrz tego muzeum można wynieść wiele wartościowej wiedzy, a także mieć okazję do uświadomienia sobie, że epoka PRL, mimo iż przeminęła, wciąż jest gdzieś w głębi naszego serca.

PS.
Wiedzieliście, że fabryka Zelmer na podkarpaciu produkowała AGD jeszcze do 2019 roku? Od 2020 marka została sprzedana i obecnie pod brandem Zelmer sprzedawana jest tania, chińska elektronika.

Zdjęcia z wystawy w Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej

Zdjęcia przestawiają zaledwie część wystawy. Ich zadaniem jest zachęcić do odwiedzenia muzeum i zobaczenia pełnej listy eksponatów. Warto nie zwlekać, ponieważ muzeum w Rudzie Śląskiej otwarte jest tylko w sezonie wiosenno-letnim.

Stare gramofony retro Pogotowie techniczne Polonez Muzeum PRL brama wejściowa Transparenty z PRL Szkoda w dawnych czasach Retro wóz strażacki Rowery z czasów PRL Sprzęt grający z lat PRL Warszawa i Pabieda róznice Pralka Frania w muzeum Stare czasopisma Pomniki z czasów komunizmu Polonez straż pożarna Komunistyczne plakaty Milicja Obywatelska niebieska Nysa Stary niemiecki radiowóz Polizei Meble z czasów PRL Kuchnia z epoki PRL Stary kredens Stare gry i telewizory z PRL

Spis części cyklu "Co zwiedzić" - mikropodróże


E-booki

1 Komentarz

  1. Janika

    Trzeba się spieszyć, bo jesienią podobno mają to muzeum zamknąć.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

855

Szukałeś mnie na Instagramie?