Folwark Kamyk. Co zwiedzić #21

Folwark Kamyk. Recenzja miejsca

Odwiedziłem miejsce, które nazywa się dokładnie tak, jak ja – Kamyk! Choć w Polsce znajdziemy cztery takie miejscowości, mnie los zaprowadził do Kamyka w województwie śląskim, koło Kłobucka, na północ od Częstochowy.

Największym skarbem tego zakątka jest niewątpliwie Folwark Kamyk. To magiczne miejsce, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i podróżników pragnących chwili wytchnienia.

Spotkanie z naturą i lokalną kulturą wsi

Przekraczając bramę Folwarku Kamyk, poczułem taki swojski klimat, którego próżno poczuć w dużym mieście w Metropolii GZM. Urokliwa wieś Kamyk, z dala od miejskiego zgiełku, na parę godzin stała się dla mnie oazą spokoju. Wykorzystałem tę chwilę, żeby czerpać z niej to, co najlepsze. Wijące się ścieżki, ptasie koncerty i delikatny szum rzeczki Kocinki tworzyły niepowtarzalną atmosferę. Spacerując po terenie folwarku, mogłem w pełni zanurzyć się w naturze, dzięki czemu zapomniałem o codziennych “pilnych” sprawach. Zielone pola i zapach świeżo skoszonej trawy dopełniały idyllicznego krajobrazu, a towarzystwo licznych zwierząt tylko wzbogacało to doświadczenie.

Folwark Kamyk to miejsce pełne niespodzianek i radości. Szczególnie zapadła mi w pamięć mini zagroda ze zwierzętami, gdzie spotkałem alpaki, osły, kozy i króliki. Godziny spędzone na obserwowaniu tych stworzeń były dla mnie pełne radości i spokoju.

Nie sposób pominąć też klatek z ptakami. Od rzadko spotykanych gatunków kur, przez pawie z imponującymi ogonami, po śpiewające papugi – każdy zakątek tętnił życiem. Trafiłem nawet na czas, kiedy dwóm czarnym łabędziom wykluły się pisklęta, a ich ojciec pilnie strzegł swoich pociech. To było wzruszające i pełne podziwu widowisko.

@marcinkaminski_pl 🦢 Folwark Kamyk koło Częstochowy. Przyjemne miejsce do odpoczynku, mini zoo, dobre lokalne jedzenie i sporo wydarzeń. Fajnie odwiedzić miejsce, które nazywa się dokładnie jak ja 😉 #folwark #Kamyk #FolwarkKamyk #wycieczka #zwiedzanie #zoo #odpoczynek #wieś #natura ♬ dźwięk oryginalny – marcinkaminski_pl

Na słodko

Na terenie folwarku znajduje się cukiernia, która przyciągnęła mnie swoim aromatem. Świeże ciasta, lody rzemieślnicze i aromatyczna kawa – każdy pobyt w tym miejscu to przyjemność dla zmysłu węchu i smaku. Pachnące pieczywo, konfitury i ciasta drożdżowe przeniosły mnie w nostalgiczne czasy dzieciństwa.

Lokalne, wiejskie jedzenie

Kiedy wybierasz się w weekend do Folwarku Kamyk, to na pewno trafisz na któreś święto smaków. Tematyczne dni, takie jak Dzień Ryby czy Dzień Szparagów, oferują wyjątkową okazję do degustacji lokalnych specjałów. Sobota to czas na pizzę z pieca opalanego drewnem, steki i ryby, które smakują wyjątkowo. Choć ceny mogą wydawać się wysokie, to jakość jedzenia z pewnością to wynagradza. Ja miałem przyjemność skosztować steka z kamiennego pieca z pieczonymi ziemniaczkami. Cena może zwala z nóg (208 złotych na dwie osoby), ale za to wiem, że jedzenie jest ze sprawdzonego źródła.

Jedzenie w Folwark Kamyk

Taki stek z ziemniakami i surówką zamówiłem. Tanio nie jest, ale smak wszystko argumentuje.

Menu w Folwark Kamyk. Restauracja

Oferta gastronomiczna restauracji w folwarku. Nie szkodzi, że z GPT 🙂

Piwo rzemieślnicze

Folwark Kamyk to także dobra okazja do spróbowania ich rzemieślniczego piwa. Można tu nabyć piwo pszeniczne (także w wersji IPA), pilznera, a nawet bezalkoholowe o smaku limonki. Jeśli dobrze pogadasz z obsługą, mogą ci przynieść także specjalną edycję piwa z gatunku Russian Imperial Stout w unikalnej butelce, ale uwaga – RIS jest naprawdę mocnym piwem o wysokim ekstrakcie. Nie muszę chyba zaznaczać, że jakość tych rzemieślniczych piw pokonuje znane piwa produkowane na skalę masową. W piwach z folwarku w Kamyku wyraźnie czuć prawdziwy smak piwa, który sprawi przyjemność miłośnikom dobrego kraftu.

Warsztaty, rękodzieło, spotkania

Folwark Kamyk oferuje także mnóstwo warsztatów i wydarzeń, które wzbogacają pobyt o nowe doświadczenia. Zajęcia z ceramiki, warsztaty zielarskie czy pieczenie tradycyjnego chleba pozwalają poczuć się częścią lokalnej społeczności i nauczyć się czegoś nowego. Wieczory spędzane przy ognisku, z pieczonymi kiełbaskami i śpiewem przy akompaniamencie gitary, są pełne magii i nostalgii. Chciałoby się tu być od rana do późnego wieczora.

Stodoła

Stodoła w Folwarku Kamyk to pomysłowe miejsce na organizację wesela lub innych uroczystości. Rustykalny klimat, bliskość natury i idea slow food tworzą niezapomnianą atmosferę, która sprawia, że każda uroczystość nabiera magii. Co ważne, nawet gdy w Stodole odbywa się wesele, pozostali goście mogą swobodnie przebywać na terenie folwarku bez martwienia się, że teren został w całości zarezerwowany pod uroczystość.

Na pewno tu jeszcze wrócę

Kiedy słońce chyliło się ku zachodowi, nadszedł czas powrotu. Jednak głowa pełna miłych wspomnień, smaków i zapachów przekonały mnie, żeby tu jeszcze wrócić. Magiczny Folwark Kamyk pozostanie w moim sercu, przypominając o pięknie prostych, wiejskich chwil.

Folwark Kamyk – zdjęcia

Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk Folwark Kamyk

Spis części cyklu "Co zwiedzić" - mikropodróże


E-booki

Komentarzy: 4

 1. Kaja

  Wygląda ładnie. Nie napisałeś ważnej informacji ile kosztuje przyjemność wejścia do tej atrakcji.

 2. Marcin Kamiński (autor wpisu)

  Nie napisałem, bo nie ma opłat za wstęp. Teren jest otwarty dla wszystkich bez opłat.

 3. Kaja

  Kurde, szkoda, że w piątki mają zamknięte. Ale dziękuję za odpowiedź.

 4. mam pytanie

  Można tam kupić mleko prosto od krowy?

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

247

Szukałeś mnie na Instagramie?